Kategoria: Patronat

Patronat

NIEPOKONANA – film o Beacie Nowak

Opowieść o życiu, pracy, ale też chorobie i odchodzeniu Beaty Nowak, będzie też opowieścią o miłości do życia i dzieleniu się nią z innymi. Przewodnikiem po świecie Beaty będzie Jej siostra, Joanna.

Idea stworzenia takiego filmu jest wspólną inicjatywą przyjaciół i rodziny Beaty oraz szeroko pojętej społeczności III LO w Lublinie: uczniów, absolwentów i nauczycieli.

NIEPOKONANA – film o Beacie Nowak

Rok 2016: „Na ratunek Sorce!” wołały media społecznościowe i nagłówki gazet, nie tylko lokalnych lubelskich. Trwała zakrojona na wielką skalę akcja poszukiwania „bliźniaka genetycznego” dla nauczycielki z lubelskiego liceum, zorganizowana przez Jej byłe wychowanki.

Rok 2017: „Sorka to świat bez krzyku. Lublin żegna Beatę Nowak, charyzmatyczną nauczycielkę z III LO”, pisała „Gazeta Wyborcza”.

Co sprawiło, że Sorka była tak szczególną postacią dla rzeszy młodych ludzi? Film opowie historię wyjątkowej nauczycielki, animatorki, wychowawczyni, przyjaciółki. Począwszy od dzieciństwa w podbeskidzkim Nowym Żmigrodzie, gdzie Beata od dziecka była animatorką życia kulturalnego, poprzez okres liceum i studiów, po lata spędzone w III LO im. Unii Lubelskiej jako nauczyciel języka polskiego, redaktor naczelny gazety Sensor oraz twórca i koordynator Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich.

Wspomnienia rodziny, bliskich, przyjaciół, znajomych i uczniów Beaty pozwolą odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób przyciągała do siebie tak wielu ludzi, integrując ze sobą przedstawicieli różnych środowisk: szkolnego, akademickiego, duchownego, dziennikarskiego. Co ukształtowało ją jako nauczyciela i człowieka? W jaki sposób Jej postrzeganie świata, tradycji, literatury, oddziaływało na Jej uczniów i przyjaciół? Jak zmieniło się ich życie, dlatego, że na swojej drodze spotkali Beatę? Jak zmieniło ich to, że byli przy Niej w najtrudniejszych chwilach?

Opowieść o życiu, pracy, ale też chorobie i odchodzeniu Beaty będzie też opowieścią o miłości do życia i dzieleniu się nią z innymi. Przewodnikiem po świecie Beaty będzie Jej siostra, Joanna.

Idea stworzenia takiego filmu jest wspólną inicjatywą przyjaciół i rodziny Beaty oraz szeroko pojętej społeczności III LO w Lublinie: uczniów, absolwentów i nauczycieli. Wypłynęła z potrzeby zachowania pamięci o Beacie, ale także opowiedzenia fascynującej historii osoby, która w sposób niespotykany łączyła ludzi, zarażała pasją i miała ogromny wpływ na kształtowanie młodzieży.

Realizacji filmu podjęła się właśnie dwójka bardzo młodych twórców: reżyser Piotr Kamiński i operator Patryk Roman, obaj byli uczniowie „Unii”. Piotr Kamiński to laureat Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego Żurawie w kategorii Obraz z roku 2017, wielokrotnie nagradzany za swoje filmy na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, ostatnio Grand Prix Festiwalu Zoom na Młodzież w Poznaniu za film „Kolekcjoner”, którego pokazy w Centrum Kultury w Lublinie jesienią 2017 roku gromadziły liczną widownię.

Wśród patronów przedsięwzięcia są: Fundacja DKMS, Stowarzyszenie Unia Absolwentów, Gmina Nowy Żmigród, Radio Lublin, Radio Centrum, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Nowy Tydzień, Gość Niedzielny i Gazeta Wyborcza Lublin.

Jubileusz

Publikacja na 100 – lecie Unii

Drodzy Unici (absolwenci, uczniowie, pracownicy), zapraszamy Was do współtworzenia nowej publikacji z życia naszej Szkoły. Książka ukaże się na 100-lecie Unii (2021 r.).  W zamyśle ma zawierać następujące części:

I.  Anegdoty związane ze Szkołą, klasą, osobami…
II. Obszerniejsze niż anegdoty, Wasze wspomnienia związane ze Szkołą.
III. Karykatury nauczycieli (zapraszamy do współpracy osoby z talentem plastycznym).
IV. Wiersze, wierszyki dotyczące Szkoły, klasy, osób…
V. Test niedokończonych zdań, np.  ……:

  1. W szkole spotkało mnie…
  2. III LO kojarzy mi się……
  3. Przygodą mojego życia w III LO……
  4. Uważam, że III LO jest……
  5. Moi przyjaciele w III LO…
  6. Nauka w III LO była…
  7. Moja szkoła jest…
  8. Najwyższą wartością w III LO…
  9. Najwyraźniejsze wspomnienie z III LO…

VI.  Fotografie (wczoraj a dziś), np. dawny-obecny : budynek, chór, pracownia, etc. ….

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z pomysłodawczynią Barbarą Kasperek (biblioteka szkolna). Można przesyłać teksty na e-mail: barbarakasperek@tlen.pl

W zależności od Państwa życzeń, prace można podpisać – imię, nazwisko, lata nauki w III LO, ew. klasa; można podpisać pseudonimem lub mogą być wydrukowane bez podania danych autora.

Zapraszamy!

Patronat

IX edycja Konkursu Recytatorskiego

Za nami IX edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie

15 lutego 2018r. podczas finału IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie jury w składzie:

Witold Dąbrowski, Anna Suszyna, Ewa Zawadzka – Mazurek, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii I – gimnazja

I miejsce – Wiktoria Gil, Zofia Karamon
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Karolina Polkowska, Gabriela Lewicka
Wyróżnienia: Jakub Trytek, Weronika Skibińska, Gabriela Przypis

W kategorii II – szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Katarzyna Biszkont
II miejsce – Jan Wiśniewski
III miejsce – Marcelina Polak
Wyróżnienia: Patrycja Wytrzyszczewska

 

Stowarzyszenie Unia Absolwentów sprawuje Patronat Honorowy nad wydarzeniem. Przekazano nagrody o wartości 600zł.

 

Gratulujemy laureatom i zapraszamy za rok na jubileuszową – X – edycję konkursu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.